Firem, které nespolehlivě odvádí DPH, je za loňský rok o 40 % víc. Za nárůstem stojí tzv. „nespolehlivé osoby“, kterých už je více než nespolehlivých plátců.

 

Podnikatel, aby měl v České republice oči jako ostříž. Strmě totiž přibývá firem, které nespolehlivě odvádí daň z přidané hodnoty. Začít s takovou firmou spolupráci se může nevyplatit. 

 

Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se meziročně zvýšil o 4725, z 11 982 na 16 707, což představuje nárůst téměř o 40 %. Jedná se o nový rekord.

 

V České republice aktuálně podniká 7969 nespolehlivých plátců DPH a 8738 nespolehlivých osob, tedy celkem 16 707 firem, které mohou své obchodní partnery přivést do problémů, pokud neodvedou daň z přidané hodnoty,zhodnotila statistiku analytička Bisnode Petra Štěpánová. Dodává však také, že aktuální data nenaznačují, že by se počet nespolehlivých firem měl začít snižovat nebo alespoň stagnovat.

Prognózy loňského podzimu se naplnily. Jak jsme na serveru Podnikatel.cz informovali, konec roku 2018 přinesl více nespolehlivých osob než nespolehlivých plátců DPH.

7 969 nespolehlivých plátců DPH
8 738 nespolehlivých osob

I přesto, že jsou nejčastější právní formou pro podnikání v České republice živnostníci, výrazně více nespolehlivých subjektů je mezi společnostmi s ručením omezeným. Jedná se o 12 990 společností s ručením omezeným a 1 949 živnostníků.

 

Obchodujete s nespolehlivými plátci? Ručíte za ně

 

Status nespolehlivého plátce zakládá společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme.

 

Výbornou prevencí proti zadlužení je pro podnikatele unikátní služba – PojištěnáFaktura.cz, která umožňuje pojistit i jednu jedinou fakturu a navíc prověří Vašeho odběratele. Pojištění jednotlivých faktur je dostupné podnikatelům, menším i větším firmám, které se chtějí pojistit proti neschopnosti nebo nevůli odběratele dostát svým závazkům a fakturu uhradit. Součástí pojištění je i servis, který řeší za klienta komunikaci s odběratelem.

 


Zdroj:
Celý článek ZDE