V pátek 10. srpna 2018 vyhlásila úpadek cestovní kancelář RS Tour. Na dovolenou do Řecka a Bulharska tak neodletělo 200 klientů. Všichni klienti, kteří byli v zahraničí, se již do České republiky vrátili. Příčinou úpadku jsou neuhrazené faktury odběratelů.

Důvodem problémů, do kterých se naše společnost dostala, jsou neuhrazené faktury od našich odběratelů po splatnosti,“ uvedl na webu firmy jednatel CK Roman Šimek.

Cestovní kancelář je pojištěna proti úpadku u Slavia pojišťovny. „Všichni klienti RS Tour dostali informaci minimálně den před plánovaným odjezdem. Snažili jsme se zmírnit stresové situace a poskytnout maximální podporu klientům zkrachovalé cestovní kanceláře,“ řekl generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser.

V době úpadku bylo několik desítek klientů v zahraničí, převážně v Bulharsku a Řecku. Ti se již do ČR vrátili. Komunikace se zástupci RS Tour je podle pojišťovny korektní a pojišťovna pracuje na co nejrychlejším vypořádání pojistného plnění. Cestovní kancelář RS Tour ročně pořádala zhruba tisíc zájezdů, patřila spíše mezi menší subjekty na trhu.

Nejde přitom o jediný případ, kdy zkrachovala cestovní kancelář. Letos v červnu zkrachovala ústecká cestovní kancelář Brouk. Podle majitele nebyla schopna hradit závazky vůči klientům ani dodavatelům.

Největším krachem cestovní kanceláře za poslední roky byl pád Tomi Tour v červenci 2009. Cestovka při krachu nechala v zahraničí zhruba 3 400 lidí, dalších téměř 15 000 klientů mělo koupeno zájezd.

 

Neuhrazeným fakturám lze jednoduše předcházet

Nezáleží na tom, jakým oborem se zabýváte. Pozdě uhrazené faktury ohrožují podnikatele napříč všemi obory. Právě proto byla v září minulého roku pro podnikatele spuštěna unikátní služba – PojištěnáFaktura.cz, která umožňuje pojistit i jednu jedinou fakturu.

Pojištění jednotlivých faktur je dostupné podnikatelům, menším i větším firmám, které se chtějí pojistit proti neschopnosti nebo nevůli odběratele dostát svým závazkům a fakturu uhradit. Součástí pojištění je i servis, který řeší za klienta komunikaci s odběratelem.

A jak řešíte pozdní platby za faktury Vy?

 


Zdroj: iDNES.cz