Trh  pravidelně dokazuje, že nekrachují pouze malé a střední firmy. Existenční problémy nedávno potvrdil i přední český distributor předplaceného tisku – A.L.L. production, který působí na trhu od roku 1991.Firma A.L.L. production, která vede správu kmene pro více než 250 časopisů s celkovým objemem 15 milionů kusů ročně, podala sama na sebe insolvenční návrh.

Zkrachoval distributor předplaceného tisku

Firma podle zveřejněných informací dluží přes 32 milionů korun a nedokáže dále plnit své závazky. Jakkoliv se mohlo jevit obchodní partnerství s touto firmou jako sázka na jistotu, zejména díky dlouhé historii a silnému postavení na tuzemském trhu, dnes je všemu jinak.

Společnost může dále fungovat až do ustanovení insolvenčního správce, který převezme funkce statutárního orgánu. Firma by však neměla poškozovat své věřitele, tudíž by měla hradit všechny pohledávky poměrně,“ uvedl advokát Bystrík Bugan z advokátní kanceláře Bugan Legal.

Loni v květnu proběhl průzkum trhu v segmentu B2B, který zkoumal zkušenosti podnikatelů s platební morálkou v ČR. Z průzkumu je patrné, že s neuhrazenou fakturou se setkal každý podnikatel. Výsledky ukazují, že stále více faktur je hrazeno pozdě a část z nich dokonce nikdy. Každý pátý podnikatel se setkal se situací, kdy jeho faktura nebyla proplacena vůbec.

S pozdním proplacením faktur má zkušenost 9 z 10 malých firem

 Průzkum ukázal, že 89% domácích podnikatelů se někdy setkalo s tím, že faktura vystavená jejich B2B klientům nebyla proplacena včas (v případě OSVČ má 78 % dotázaných s touto situací zkušeností, u firem do 50 zaměstnanců pak 92 %).

 

Neproplaceným fakturám předejdete snadno

V září minulého roku byla pro podnikatele spuštěná nová unikátní služba – PojištěnáFaktura.cz.

Pojištění jednotlivých faktur je dostupné všem podnikatelům, menším i větším firmám, které se chtějí pojistit proti neschopnosti nebo nevůli odběratele dostát svým závazkům a fakturu uhradit. Součástí pojištění je i servis, který řeší za klienta komunikaci s odběratelem. Upomínkový proces trvá max. 90 dnů, pokud se společnost INSIA s dlužníkem nedomluví na úhradě požadované částky, zajistí vyplacení díky spolupráci s ČSOB Pojišťovnou 85 % z fakturované částky.

Kompletní přehled průzkumu k dispozici ZDE

 

—————————————-
Zdroj: E15.cz
Celý článek k dispozici ZDE