Více než polovina tuzemských firem se obává, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní tuzemskou ekonomiku a obchod mezi oběma zeměmi. Z průzkumu a analýzy v rámci Indexu očekávání Československé obchodní banky předpokládá 2,2 procenta společností velmi negativní dopad a 48,9 procenta negativní dopad. Příznivý vliv brexitu na české hospodářství očekává jen zhruba tři procenta oslovených společností.

 

„Postoji většiny tuzemských firem se nelze příliš divit. Británie je velmi významným přímým i nepřímým obchodním partnerem České republiky a pokles obchodní výměny jsme zaznamenali ve statistikách již loni,“ upozorňuje výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda a dodává: „Firmy a podnikatelé také vnímají celkovou nejistotu kolem celého procesu.“

Společnosti se už ostatně na Brexit začínají připravovat. „Hledáme nové zákazníky v jiných evropských zemích, především v zemích Evropské unie,“ říká Jitka Sýkorová ze společnosti Alve, která vyrábí hliníkové žebříky a schůdky. Podle jednatele firmy Ortoservis Marka Mikulky je nejistota ohledně odchodu Británie z EU horší, než tvrdý brexit. Ten by však podle analýz společnosti Patria Finance oslabil českou ekonomiku a rovněž kurz koruny.

 

ČNB odhaduje, že by tvrdý brexit zhoršil ekonomický růst o 1,4 procentního bodu. K rozhodnutím o měnové politice je však podle člena bankovní rady Tomáše Holuba ještě brzy. „Osobně si myslím, že je to typ nejistoty, kdy je lepší počkat, jak se celá věc vyvrbí a počkat s rozhodnutím měnové politiky,“ vysvětluje Holub.

 

V dnešní době usnadňuje podnikání řada revolučních novinek

 

Unikátní služba PojištěnáFaktura.cz umožňuje podnikatelům pojistit i jednu jedinou fakturu proti nezaplacení a slouží jako ideální prevence proti neschopnosti nebo nevůli odběratele zaplatit. Chrání především začínající podnikatele, kteří nemají zatím zkušenosti se svými odběrateli. Ke stabilizaci cashflow si mohou podnikatelé zažádat o nový podnikatelský úvěr Cashbot a čerpat až 80 % z ceny faktury do druhého dne a to i některých případech i s pojištěním faktur.

Za nadčasovým a jedinečným „InsurTech“ řešením stojí ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou společnost INSIA a.s. – jedna z největších sítí pojišťovacích a hypotečních makléřů v ČR. PojištěnáFaktura.cz je jedinou komplexní službou svého druhu.

Pojištění jednotlivých faktur je rychlé, jednoduché, bez složitého papírování, plně on-line a umožňuje klientům pojistit si přesně ty faktury či odběratele, které potřebují. Vedle vlastního pojištění proti nezaplacení se navíc aktivně postaráme o upomínání odběratelů včetně podrobné dokumentace. Klienti se tak můžou v klidu zabývat svým podnikáním. Díky integraci s fakturačním systémem SuperFaktura.cz jsme nyní zákazníkům ještě blíže.“ uvedl Ivan Špirakus, generální ředitel společnosti INSIA a.s.

 


Zdroj: e15.cz
Celý článek ZDE