Zadlužená Británie – vyplácení pojistek, které mají pomoci podnikům ve Velké Británii vypořádat se s dluhy, je od roku 2009 na svém maximu

  • Nejnovější údaje ABI ukazují, že pojistky vyplácené pojišťovnami obchodních úvěrů přesahují každým týdnem až 4 miliony liber. Jedná se o absolutní maximum od roku 2009.
  • Více než 200 firem týdně je nyní závislých na pojištění obchodních úvěrů.
  • Rekordní obraty ve Velké Británii ve výši 340 miliard liber jsou kryty pojišťovnami obchodních úvěrů.

Výplata pojistných plnění pojišťoven obchodních úvěrů v roce 2017, která pomohla podnikům projít náročnými obchodními podmínkami, byla od roku 2009 na svém maximu. Alespoň podle dnes zveřejněných údajů Asociací britských pojišťoven (ABI).

Během roku 2017 došlo k drastickému propadu společností Monarch Airlines, Palmer and Harvey a Misco a jejich propad pokračoval až do roku 2018, ve kterém se zhroutily podniky Carillion, Toys R Us a Maplin. S platební neschopností společnosti ve výši až 4 % v průběhu roku 2017 se britské firmy i nadále potýkají s náročnými obchodními podmínkami doma i v zahraničí.

Výroční zpráva ABI o pojištění obchodních úvěrů zdůrazňuje, že:

  • Pohledávky vyplacené podnikům z důvodu nezaplacení dluhů v roce 2017 činily 225 milionů liber, tj. 4,3 milionů liber každý týden. To představuje až 7 % oproti roku 2016 a nejvyšší vyplacenou částku od roku 2009.
  • V roce 2017 bylo vystaveno 11 017 pohledávek. To odpovídá 212 společnostem, které potřebují pomoc každým týdnem.
  • Úroveň obchodu, na kterou se vztahuje pojištění obchodních úvěrů ve Spojeném království, činí rekordních 340 miliard liber, což představuje zvýšení o 7 % oproti roku 2016.
  • Pětina pojistek se týkala podniků, které vyvážejí zboží nebo služby do zámoří, přičemž jen přes tři čtvrtiny pojistek pokrývaly domácí obchod. Trh s obchodními úvěry i nadále roste, s téměř 13 000 platnými pojistkami.
  • Není překvapením, že vzhledem k nárůstu počtu firem neschopných platit ve druhé polovině roku 2017 byla hodnota pohledávek přijatých v posledním čtvrtletí minulého roku ve výši 130 milionů liber nejvyšší čtvrtletní částkou od prvního čtvrtletí roku 2009.

Komentář k údajům podal Mark Shepherd, zástupce ředitele divize nemovitostí, obchodní a specializované linky, působící ve společnosti ABI:

“Selhání řady významných firem, jako jsou Monarch Airlines a Palmer and Harvey v roce 2017 a nedávný kolaps společnosti Carillion, dramaticky zdůrazňují hodnotu pojištění obchodních úvěrů. S více než 4 miliony liber vyplacenými podnikům každý týden může pojištění obchodních úvěrů znamenat rozdíl mezi životaschopností firmy a jejím zánikem, který se dostaví jako následek nesplacení dlužených částek zákazníkem.

Odborné znalosti pojišťoven obchodních úvěrů pomáhají firmám procházet náročnými obchodními podmínkami, což jim umožní expandovat doma i v zahraničí, a tak pomáhat Británii se rozvíjet. Vzhledem k tomu, že počet pohledávek stoupá a pojistný obchod se pohybuje v rekordních hodnotách, si začíná více podniků uvědomovat, že toto krytí je základním obchodním nástrojem, který jim pomůže posoudit úvěrové riziko potenciálních obchodních partnerů. Přesto příliš mnoho firem zůstává nechráněno a kvůli zprostředkovatelům, kteří stojí za drtivou většinu pohledávek, nám nezbývá než zvýšit povědomí o důležitosti pojištění obchodních úvěrů.”

 


Číst celý článek ZDE