Letos v březnu byla na trh uvedena nová společnost, která má za cíl zlepšit platební podmínky v severských státech pro malé a střední podnikatele tím, že jim umožní lépe se chránit před dlužníky.

Jedná se o projekt jedné z největších světových pojišťoven pohledávek – Euler Hermes, která patří do koncernu Allianz. Společnost Credable řeší pomocí nejnovějších technologií se zavedenými odbornými znalostmi problémy s opožděně placenými a nezaplacenými dluhy jednoduchým a inovativním způsobem.

  • Za prvé, dokáže okamžitě posoudit míru rizika spolupráce s potenciálním obchodním partnerem.
  • Za druhé, společnost Credable může nabídnout pojištění plateb a to v reálném čase (v průběhu pár vteřin) – poskytuje tak vůbec první možnost pro pojištění v oblasti pojištění obchodních úvěrů on-line
    (Autor článku zřejmě nevěděl, že ČSOB pojišťovna a INSIA takové on-line pojištění faktur “PojištěnáFaktura.cz” spustily již v září 2017 🙂 )

Trendy týkající se opožděných plateb a neproplacených faktur v severských zemích se stále nezlepšují. Vzhledem k tomu, že skandinávská ekonomika v posledních letech vzrostla, jsou nyní převážně používány kreditní karty (mohou jít do mínusových hodnot) nebo odložené platby. V roce 2016 bylo přibližně 56% švédského prodeje poskytnuto na úvěr, zatímco v Dánsku míra dosahovala až 69%.

Provedené výzkumy ukazují, že pozdní platby zpomalují funkci ekonomického systému, posouvají či znemožňují investice a v některých případech jsou dokonce příčinou insolvence. V nejhorších případech jsou podniky vystaveny riziku krachu, protože platby od jejich zákazníků přicházejí pozdě nebo zkrátka nikdy nepřijdou; 64% švédských společností vykazovalo v roce 2016 negativní dopady na jejich podnikání v důsledku opožděných plateb, což je o 12% více než v předchozím roce.*

“Podniky ve Švédsku pokračují v obchodování za pomoci úvěrů a tím vystavují riziku peněžní tok celé společnosti. Až dosud měli omezené možnosti pro správu opožděných plateb – a v horších případech se jim peníze do rukou již nikdy nedostaly. Faktoring bývá nákladný, pomalý a je vysoce selektivní; bankovní půjčky nemusí být k dispozici a další možnosti financování běhu firmy jsou příliš riskantní. A přesně to chceme změnit,” pronesl Richard Garnier, výkonný ředitel společnosti Credable.

* Source data Centrum: https://www.intrum.com/en/about-us/newsroom/pressure-building-for-swedish-solution-to-late-payments-issue/

SCB: http://www.scb.se/publication/30162

 

 


Číst celý článek ZDE