Loňský rok byl v ČR na podnikatelském poli úspěšný. Alespoň co se vzniku nových společností týká. Vysoké počty jsou však i v oblasti zániku společností.

Zatímco v počtu nově vzniklých společností jde o druhé nejvyšší číslo za celou historii, počet zaniklých společností za loňský rok je nejvyšší v historii ČR.

V roce 2018 vzniklo v České republice 31 634 obchodních společností a zaniklo jich 13 328. Celkem tak v České republice v loňském roce přibylo 18 306 obchodních společností.

Počet nově vzniklých obchodních společností se po většinu roku držel poblíž historických maxim, což souvisí s pokračujícím růstem české ekonomiky v roce 2018 a celkovým optimismem, který v souvislosti s ekonomickou situací ve společnosti převládal, uvádí Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V uplynulém roce rovněž pokračoval trend postupného růstu zaniklých obchodních společností, přičemž jejich počet dosáhl nového maxima v historii České republiky. „Postupný nárůst zaniklých obchodních společností je přirozeným jevem, který souvisí mimo jiné se stále se zvyšujícím celkovým počtem společností v České republice, kterých je nyní více než půl milionu,“ říká Věra Kameníčková.

 

 

Polovina společností vznikla i zanikla v Praze

V roce 2018 vzniklo i zaniklo nejvíce společností v Praze a v krajích s velkými regionálními centry. V Jihomoravském kraji vzniklo 3 853 společností, v Moravskoslezském kraji 2 502 společností a ve Středočeském kraji 2 273 společností. Podobně tomu bylo také v případě zániků obchodních společností.

Nejvyšší podíl nově vzniklých společností vůči zaniklým společnostem byl v Olomouckém kraji. Nejnižší relativní přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, pouze 12 nových společností na 10 zaniklých.

 

Nejvíce společností zaniklo v obchodu

V roce 2018 vzniklo nejvíce obchodních společností v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, a to 8 194. Následoval obchod s 4 834 novými společnostmi a nakládání s nemovitostmi, kde vzniklo 4 244 společností. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4 644), v sektoru nakládání s nemovitostmi (2 730) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1 456).

 

Dnešní začínající podnikatelé mají výhody, které předchozí generace neměla

Unikátní služba PojištěnáFaktura.cz umožňuje podnikatelům pojistit i jednu jedinou fakturu proti nezaplacení a slouží jako ideální prevence proti neschopnosti nebo nevůli odběratele zaplatit. Chrání především začínající podnikatele, kteří nemají zatím zkušenosti se svými odběrateli. Ke stabilizaci cashflow si mohou podnikatelé zažádat o nový podnikatelský úvěr Cashbot a čerpat až 80 % z ceny faktury do druhého dne a to i některých případech i s pojištěním faktur.

Za nadčasovým a jedinečným „InsurTech“ řešením stojí ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou společnost INSIA a.s. – jedna z největších sítí pojišťovacích a hypotečních makléřů v ČR. PojištěnáFaktura.cz je jedinou komplexní službou svého druhu.

Pojištění jednotlivých faktur je rychlé, jednoduché, bez složitého papírování, plně on-line a umožňuje klientům pojistit si přesně ty faktury či odběratele, které potřebují. Vedle vlastního pojištění proti nezaplacení se navíc aktivně postaráme o upomínání odběratelů včetně podrobné dokumentace. Klienti se tak můžou v klidu zabývat svým podnikáním. Díky integraci s fakturačním systémem SuperFaktura.cz jsme nyní zákazníkům ještě blíže.“ uvedl Ivan Špirakus, generální ředitel společnosti INSIA a.s.


Zdroj: www.podnikatel.cz
Celý článek ZDE