Trend neustálého navyšování počtu exekucí pokračuje i v roce 2017. Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o 7 % víc než v předchozím pololetí, a o 3 % víc než v 1. pololetí roku 2016. Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17 % nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o 2 % klesl.

V porovnání s předcházejícím pololetím došlo k největšímu rozdílu v počtu nově nařízených exekucí v Praze, kde rozdíl činí 17% oproti konci roku 2016. Druhý největší nárůst hlásí kraje Středočeský a Královehradecký. Nejmenší rozdíly v nárůstu nových exekucí sledujeme na Vysočině (kde byl nařízen stejný počet exekucí jako na konci loňského roku), na Liberecku (1 % nárůst), Plzeňsku a Ústecku (2 % nárůst).

Mnohočetné exekuce jsou stále stejně alarmující

Celkový počet běžících exekucí fyzických osob se zvýšil o zhruba 10 000 řízení oproti konci roku 2016, tedy na 4 464 000. Počet osob v exekuci rovněž mírně vzrostl. „Zajímavé je, že povinných fyzických osob je v zásadě stejně, zatímco počet povinných osob právnických osob se zvýšil o 2 000, tedy o 2 %“, komentuje pololetní statistiku vycházející z Centrální evidence exekucí prezidentka EK ČR Pavla Fučíková.

Co se v pololetním porovnání ale nezměnilo, a co jen potvrzuje, že se situace nadále nezlepšuje, jsou tzv. vícečetné exekuce. I v polovině roku 2017 statistiky potvrzují, že 49 % povinných má na sebe vedeno 4 a více exekucí, 17 % dokonce 10 a více exekucí. „To jen potvrzuje to, na co dlouhodobě upozorňujeme, a sice že se vymahatelnost dluhů snižuje. Legislativní vývoj však ukazuje, že změny, které by ji zvýšily, nepřichází. Naopak, vracíme se zpátky,“ dodává Pavla Fučíková.

————————————————
Číst celý článek
Zdoj: OPOJIŠTĚNÍ.CZ