Čím starší je podnikatel, tím se disciplína jeho úhrad zlepšuje. Je však rozdíl mezi muži a ženami.

Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Ta prozkoumala vzorek více než 60 tisíc podnikatelů. Živnostníci průměrně splácí své faktury 2,1 dne po splatnosti. U mužů je ale platební morálka horší než u žen. Ty většinou splácejí faktury o půl dne méně.

Mladí podnikatelé riskují, často faktury platí pozdě

Podle očekávání nejhorší platební disciplínu mají mladí podnikatelé do 30 let, u nichž průměrná doba po splatnosti překračuje pět dnů. Důvodem je zřejmě skutečnost, že v této věkové skupině se vyskytuje největší podíl nezkušených začínajících podnikatelů, kteří se nacházejí na počátku své živnostenské činnosti, kdy hrozí největší riziko nezdaru, hodnotí výsledky analytik Bisnode Milan Petrák.

Čtěte také: Platební morálka je závislá také od oboru. Vůbec nejhorší platební morálku svých závazků mají stavební firmy.

S rostoucím věkem podnikatelů a podnikatelek se jejich platební morálka zlepšuje a problémy s placením faktur se vyskytují méně často. Současně vznikají rozdíly mezi ženami a muži.

Ženy nad 60 let platí faktury se zpožděním, u mužů je to naopak

Ve věkové kategorii 30 až 60 let ženy své faktury průměrně proplácí s menším zpožděním než muži, říká Petrák. Podle něj je největší rozdíl ve věku 40 až 50 let.

Podnikatelé platí v průměru o více než den později než podnikatelky. S rostoucím stářím se tento rozdíl postupně stírá.

Ve věku nad 60 let se role obrací. V tomto věku naopak ženy platí faktury se zpožděním, zatímco muži platí faktury včas.

 

Autor: Bisnode

 

Špatná platební morálka v ČR poukazuje na to, že problém není jen ve věku dlužníku, ale týká všech firem a jednotlivců napříč segmentem podnikání. Právě z tohoto důvodu vznikla ojedinělá služba PojištěnáFaktura.cz, která chrání především mladé a začínající podnikatelé, aby se nedostávali do dluhových pastí. Mohou si pojistit faktury odběratelů, od kterých očekávají, že nebudou platit včas.

Princip je jednoduchý – podnikatel vystaví fakturu (až do výše 250 000 Kč) a pojistí ji on-line během pár minut na webu PojištěnáFaktura.cz. Pojištěním získá jistotu, že o své peníze nepřijdou. V případě, že odběratel z jakéhokoli důvodu odmítne fakturu uhradit, ČSOB pojišťovna mu vyplatí 85 % z původní ceny faktury. Pro stabilizaci cashflow mohou podnikatelé využít také službu cashbot.cz, která kromě pojištění faktury vyplatí podnikatelům až 80 % z hodnoty faktury do druhého dne, a to formou podnikatelské půjčky.


ZDROJ: Podnikatel.cz
Celý článek ZDE