Jaké lze identifikovat hlavní trendy v retailu a co očekávat v roce 2018, popisuje Account Director Mirek Paška v článku pro magazín Zboží & Prodej.

 

1)    STÁLE ROSTOUCÍ PODÍL ON-LINE NÁKUPŮ A PROLÍNÁNÍ KAMENNÝCH OBCHODŮ S ON-LINE TRHEM
Zásadním trendem týkajícím se maloobchodu je velmi rychle rostoucí podíl on-line nákupů. 10% hranice byla překonána již v roce 2017 a trend meziročního růstu je v posledních letech kolem 20 %. V následujícím roce se nedá vyloučit ještě rychlejší růst a důsledky z hlediska shopper marketingových strategií mohou být a budou obrovské, protože v on-line nákupech se vytrácí vliv prodejní plochy, která nákupní chování a rozhodování ovlivňuje obrovským způsobem, což mimo jiné dokázala i velká studie realizovaná agenturou Ipsos pod názvem Shopper Engagement Study 2015.
S tímto trendem souvisí i propojování kamenného a on-line trhu: klasický obchodník, který nemá zároveň i svojí internetovou platformu je jednoduše „out“ a naopak je obrovskou výhodou, pokud internetový obchod má svojí kamennou pobočku, showroom, nebo alespoň stabilní výdejní místo.

 

2)    DŮRAZ NA KVALITU
Z hlediska dlouhodobého vývoje jsme se dostali do fáze, jsme začali více než dříve řešit kvalitu nabídky a produktů. Toto se v minulých letech odrazilo v trendu lokálních surovin či bio surovin apod., stejně tak jako v podobě farmářských trhů či vzestupu malých obchůdků, kde je najednou kladen důraz na osobitější charakter v protikladu k odosobnělosti velkých řetězců.

 

3)    CONVENIENCE TREND = UDĚLAT NÁKUP CO NEJPOHODLNĚJŠÍ A NEJJEDNODUŠŠÍ
V souvislosti s narůstající náročností nakupujících je patrný silný trend, který se často skrývá pod pojmem „convenience“. Velké řetězce již začaly uvádět v život strategie, které mají vést k pohodlnému a jednoduchému nákupu a vlastně nejenom nákupu, ale i k následnému pohodlnému transportu zboží až k nakupujícím do jejich domovů.

 

4)    CUSTOMER EXPERIENCE
Aby kamenné obchody do budoucna obhájili svojí nezastupitelnou pozici na trhu musí přicházet s něčím co internetová platforma obchodu nabídnout nemůže. Zcela nepochybně bude motivace „přijít s něčím“ velkým hybatelem trendů. Určitě do této oblasti spadá již výše zmíněná „convenience strategie“, ale budou to i další věci postavené na základech jako je fyzický sociální kontakt, což může být poradenství, které poskytnou prodavači, nebo propojování nákupů se zážitky, jít do obchodu nikoli pouze na nákup, ale strávit tam příjemný čas atd. Obchod je také ideální místo pro budování značky a tak strategie spojené s pozitivním nákupním zážitkem mohou být realizovány nejen obchodníky, ale i producenty.

 

5)    PERSONALIZOVANÝ PŘÍSTUP
Jedním z možných trendů může být i důraz na individualitu jedince. Umět marketingově oslovit větší masu lidí tak, aby měl každý pocit, že je nabídka koncipována přímo pro něj je v podstatě nedosažitelná, ale kýžená meta soudobého marketingu. Byť se se v této oblasti obchodníci snaží již několik let a i když jsou „big data“ sloužící jako základ pro takový marketing opakovanou mantrou, stále platí, že umět je dobře využít je problém. Otevírá se zde jednak prostor pro výrazné zlepšení, ale také prostor pro nové technologie, jako je např. iBeacon.

 

———————————————————-
Zdoj: Ipsos, Zboží & Prodej
Celý originální článek a názory dalších expertů si můžete přečíst na stránkách Zboží & Prodej zde.