Česko zažívá pád dalšího velkého internetového obchodu. Insolvenční návrh sám na sebe podal e-shop Kulina.cz, jednička v on-line prodeji potřeb pro vaření a stolování. Firma podnikatele Zbyška Pertlíčka není schopná splácet dluhy.

 

Celkově má závazky převyšující 332 milionů korun. Společnost jedná o převzetí s investory, mimo jiné se skupinou Mall Group. „Dlužník je v současné době v takové situaci, že není schopen průběžně své závazky hradit,“ uvedla společnost Kulina v insolvenčním návrhu. Z celkové výše dluhu je zhruba 42 milionů po lhůtě splatnosti více jak 30 dnů. Přes 19 milionů mělo být splaceno před více než třemi měsíci.

 

Insolvenční návrh sám na sebe podal e-shop Kulina.cz, jednička v on-line prodeji potřeb pro vaření a stolování. (ilustrační foto)
FOTO: istock.com

Zhruba polovinu dluhu e-shopu Kulina drží banky. Silné postavení má Moneta Money Bank. Té Kulina.cz dluží skoro 52 milionů korun. Banka má zástavní právo na podíl ve firmě. Dalšími bankovními věřiteli e-shopu jsou ČSOB, Česká spořitelna, Oberbank Leasing a Unicredit Bank.

Firmě zlomily vaz náklady na expanzi do Polska, Maďarska a na Slovensko, vysoké mzdové náklady a pronájem skladů a kanceláří.

„Většina e-shopů investuje do získávání podílu na trhu a zisk je pro ně zatím vedlejší. To vytváří velká rizika z hlediska cash-flow a řízení lidských zdrojů,“ řekl Jan Vetyška, ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

 

K tomu se podle insolvenčního návrhu přidal pokles tržeb. Jediný dostupný údaj o jejich výši je z konce roku 2017. Tehdy firma utržila 352 milionů korun.

 

Výbornou prevencí proti zadlužení je pro podnikatele unikátní služba – PojištěnáFaktura.cz, která umožňuje pojistit i jednu jedinou fakturu a navíc prověří vašeho odběratele. Pojištění jednotlivých faktur je dostupné podnikatelům, menším i větším firmám, které se chtějí pojistit proti neschopnosti nebo nevůli odběratele dostát svým závazkům a fakturu uhradit. Součástí pojištění je i servis, který řeší za klienta komunikaci s odběratelem.

 


Zdroj: e15.cz
Celý článek: ZDE