Thomas Cook – jedna z nejstarších cestovních kanceláří světa zkrachovala. Za jejím krachem stála řada faktorů, vedle nepovedené fúze a nástupu moderní internetové konkurence sehrálo roli i počasí a politická nejistota kolem brexitu, napsal server BBC.

Bude mít vliv krach Thomas Cook i na české podnikatele z oboru?

Loňské špatné výsledky Thomas Cook oficiálně vysvětloval mimořádně horkým létem v Evropě, kvůli kterému mnoho klientů hlavně ze severní Evropy zůstalo doma. Fakem je, že s těmi problémy se musí vyrovnávat všechny cestovní kanceláře, včetně těch tuzemských.

  • Společnost loni opakovaně varovala před zhoršením zisku, což vedlo k prudkému oslabení akcií Thomas Cook.
  • V květnu 2019 Thomas Cook oznámil ztrátu za první finanční pololetí ve výši 1,5 miliardy liber (44 miliard korun). Z toho většinu, 1,1 miliardy tvořil odpis hodnoty společnosti My Travel, se kterou se spojila v roce 2007.
  • Další ukázkou nestabilní finanční situace ve firmě byla nabídka k prodeji aerolinie Thomas Cook a další aktiva.

Cestovní kancelář si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber (přes 26 miliard Kč), zčásti díky pomoci hlavního akcionáře, čínské firmy Fosun. Věřitelské banky ale požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce, což se jí nepodařilo.

Britský list Daily Telegraph upozornil na fakt, že i když se cestovka v posledních letech dostala do problémů, manažeři si stále nechali vyplácet vysoké bonusy – za pět let bylo na těchto bonusech vyplaceno 590 milionů korun.

Jak se předejít krachu společnosti?

Víme, že účinnou prevencí jak se bránit vyhlášení bankrotu je právě pojištění jednotlivých rizikových faktur. Případné nezaplacení faktur bude kryté vyplacením pojistného plnění ve výši 85 % z hodnoty faktury. Vymáhací proce pohledávek je záležitostí, která není zrovna levná a podnikatele občas stojí nejen čas, peníze, ale i nervy. V rámci pojištění faktur se postaráme i o veškerou administrativu spojenou s vyplacením odškodného a budeme až do 90 dne po splatnosti urgovat dlužníky, poté ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou zajistíme vyplacení odškodného.

 

 

Zdroj: Novinky.cz