Pandemie koronaviru změnila byznys spoustě lidem. Zatímco někteří bojovali, jiní se chopili příležitosti a využili svých zkušeností k pomoci ostatním.

 

Některé firmy přidaly do svého portfolia roušky, jiné vyráběly respirátory, další pak například dezinfekci nebo přepážky z plexiskla. Všechny tyto pomůcky byly potřeba a pro firmy to představovalo rozumný krok.

 To, že jsme hned na začátku pandemie začali tisknout ochranné štíty, pro nás bylo jakousi přirozenou samozřejmostí. Z médií na nás proudila kvanta informací o potřebě ochranných pomůcek a my jsme se téměř okamžitě rozhodli, že chceme také pomoci, říká Jiří Vlk, R&D Director ze společnosti Meopta – optika.

 

Konkrétní případy podnikatelských počinů:

Statisíce ochranných štítů

Po domluvě s ministerstvem zdravotnictví začali ve firmě Prusa Research zabývající se 3D tiskem vyrábět ochranné štíty, které může kdokoliv vytisknout na 3D tiskárně. Štíty nabízeli zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, domovům důchodců a učitelům. Od poloviny května si je ostatní profese a soukromé osoby mohly objednat na e-shopu, přičemž takovým nákupem přispěly na výrobu dalších štítů zdarma.

Firma Prusa Research navíc zveřejnila soubory s 3D modely štítů, aby je mohli tisknout všichni, kteří mají 3D tiskárny. Všechno nasvědčuje tomu, že jsme roztiskli doslova celý svět. Soubory s 3D modely štítů si stáhlo z našich stránek už více než 250 tisíc lidí a skupiny tiskařů-dobrovolníků, kteří pomáhají ve svém sousedství, vznikají v USA, Velké Británii, Španělsku, Francii a dalších zemích, popisují na webu v dubnové aktualitě, tudíž dnes budou čísla ještě větší.

 

Firma zavedla nový výrobní program

Společnost Holík International flexibilně vyšla vstříc poptávce trhu a začala šít ochranné roušky. Po důkladném zvážení se vedení společnosti rozhodlo pozitivně využít příležitost a vybudovat nový výrobně obchodní program Medical.

 Jedná se o významný, ale přirozený krok. Po celou dobu naší existence se věnujeme vývoji a výrobě speciálních ochranných prostředků pro hasiče, policii a armádu. Vstup do zdravotnického segmentu považujeme za přirozenou, ne oportunistickou cestu našeho rozvoje, zdůrazňuje Táňa Charvátová, Project manager z Holík International.

V Holík International  finalizují poslední přípravy na masivní výrobu chirurgických třívrstvých roušek z netkané textilie, které již prošly akreditovanou laboratoří a splňují všechny potřebné požadavky podle normy pro operační masky. Výroba se má rozbíhat v průběhu srpna a plný provoz  bude od září 2020 (výrobní kapacita linky až 3 miliony roušek měsíčně).

Nanovlákna vládnou

Novou linku na výrobu respirátorů FFP2 spustila  zlínská společnost Spur, která se výzkumem a vývojem nanomateriálů zabývá od roku 2006.

Technická kapacita linky je 60 až 80 kusů za minutu, za měsíc pak chceme vyrábět až 2 miliony kusů. Do dvou měsíců bychom spustili výrobu i na další lince, poté budeme disponovat kapacitou přes 4 miliony kusů za měsíc, popisuje generální ředitel Tomáš Dudák v tiskové zprávě z 24. června.

Ve firmě tak investovali do nové linky přes 7 milionů korun, a to nejen do stroje, ale celého výrobního procesu (od vývoje, přes vybavení laboratoří nebo skladových prostor). Spur chce v investicích do produkce ochranných prostředků pokračovat i v budoucnu.

V březnu 2020 spustili výrobu nových zdravotnických obličejových masek s filtrem z nanovláken ve výrobním závodě v Červeném Kostelci. Jejich cílem bylo produkovat až milion nových nano masek měsíčně. Investovali do nákupu dvou výrobních linek, každá s výrobní kapacitou půl milionu kusů měsíčně.

„Jedna se specializuje na výrobu masek s úvazky a druhá s gumičkami. Vyrábíme v nepřetržitém provozu, čtyři směny po 12 hodinách, 7 dní v týdnu. Na vývoji, výrobě, údržbě strojů a dalších činnostech spojených s výrobou nano masek se podílí více než 50 osob,“ popisuje ve zprávě Martina Piskorová.

Batist Medical spustili také projekt s názvem „Rouška pro seniory zdarma“, v rámci kterého rozdali deset tisíc nano roušek mezi domovy seniorů. Za necelé dva měsíce se tak díky této službě dostalo k občanům téměř 70 tisíc roušek, což odpovídá výdeji v průměru cca 2000 ks roušek/denně.

„Tímto způsobem prodeje se dostáváme blíž právě k veřejnosti a pomáháme chránit její zdraví. Ve spolupráci s městy jsme vybrali nejfrekventovanější místa, aby produkty byly dostupné pro co největší počet obyvatel“, dodává Tomáš Mertlík, generální ředitel společnosti Batist Medical.

U dezinfekce je problém především se surovinami

Jednou ze společností, která získala zvláštní povolení na výrobu přípravku Anti-COVID, se stala firma DF Partner. Potřebné povolení od Ministerstva zdravotnictví ČR, aby vyráběli dezinfekci podle receptury WHO (Světové zdravotnické organizace), dostali v půlce března.

Velkým problémem byl nedostatek surovin, tento problém nadále přetrvává. Neustále se potýkáme s nedostatkem obalových materiálů a některých surovin potřebných na výrobu dezinfekce, podotýká Tomáš Skopový.

Několik dní přizpůsobovali výrobní linky novému produktu a jejich obchodníci byli v intenzivním kontaktu s novými odběrateli. Takhle rychlá reakce na poptávku po zcela jiném produktu, než normálně vyrábíme, pro nás byla obrovská výzva i lekce, doplňuje Tomáš Skopový. DF Partner vytváří také vlastní řadu dezinfekce pod značkou PROFEX, kterou chtějí dále rozšiřovat. Intenzivně testují receptury pro gel na ruce a dezinfekční mýdlo.

Na základě poptávky od našich obchodních partnerů chceme také začít vyrábět například bezlihovou dezinfekci a v plánu je řada dalších položek, prozrazuje dále Tomáš Skopový.

 

Pokud patříte mezi podnikatelé který pandemie přidělala vráskyú na čele než pomohla Vašemu podnikání podívejte se na projekty, které hrají neocenitelnou roli v podpoře Vašeho podnikání.

Pojištění jednotlivých faktur

Možností, jak ochránit budoucí peníze, je pojistit si jednotlivé faktury proti neschopnosti nebo nevůli odběratele uhradit. S pojištěním je spojena i služba, která za vás komunikuje s dlužným odběratelem a snaží se najít cestu k umoření celého dluhu. V případě neúspěchu ČSOB Pojištovna v rámci pojištění vyplatí 85 % z hodnoty pojištěné faktury. Faktury si lze pojistit na webu https://pojistenafaktura.cz/.

 

Finanční rezerva díky profinancování jednotlivých faktur

Pokud vás trápí více to, že aktuálně nemáte dostatečnou finanční rezervu, tak si můžete stabilizovat cash flow profinancování faktur přes aplikaci CashbotŽádosti o úvěr se vyřizují on-line, bez nutnosti návštěvy pobočky či jiného obchodního místa, vyhnete se tak osobnímu kontaktu. Více na: https://cashbot.cz/

 

 

Zdroj: Podnikatel.cz
Celý článek ZDE