Během prvního pololetí přibylo o třetinu více podnikatelů než před rokem. V červnu začalo v České republice podnikat 4 884 lidí a 1 652 jich své podnikatelské oprávnění naopak zrušilo. Celkem tak v červnu přibylo 3 232 podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna 2012.

Důvodem je velmi nízký počet ukončených živností. Zatímco počet nových podnikatelů se blíží hodnotám před jarním uzavřením ekonomiky, počet ukončených živností byl v červnu druhý nejnižší od začátku roku 2010. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Zatímco počet nových podnikatelů byl v červnu dokonce o něco vyšší než v červnu minulého roku, počet ukončených živností byl přibližně třetinový. To dokládá i fakt, že za poslední tři měsíce skončilo s podnikáním stejně lidí jako letos v lednu. Tak výrazný pokles počtu ukončených živností je z větší části způsoben vládními opatřeními na podporu podnikatelů. Někteří lidé, kteří by za normálních okolností své podnikání ukončili nebo přerušili, mohli využít nabídku plošné podpory a své rozhodnutí přehodnotit nebo na čas odložit,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF s tím, že pokles počtu ukončených živností koresponduje právě s oznámením vládní pomoci pro podnikatele.

 

Během prvního pololetí přibylo 12 tisíc podnikatelů, o 3 tisíce více než o rok dříve

Zatímco v lednu a únoru skončily měsíčně s podnikáním více než 4 tisíce lidí, v březnu šlo především kvůli omezení volného pohybu osob a uzavření úřadů o 3 tisíce podnikatelů. Od dubna, kdy už byla jasná struktura vládní pomoci, se měsíční počet ukončených živností pohybuje výrazně pod 2 tisíci. Celkově tak během prvního pololetí ukončilo své podnikatelské oprávnění 17 064 lidí, o 7 373 (30 %) méně než v prvním pololetí roku 2019.

Počet nových podnikatelů se přitom meziročně snížil pouze o 12 % (4 064), když klesl na 29 402. „Vývoj u počtu nových podnikatelských oprávnění byl trochu odlišný. Březnový propad byl vyšší než u ukončených živností, ale v dubnu už došlo jenom k mírnému meziměsíčnímu poklesu a od května počet nových živností opět výrazněji roste,“ říká Věra Kameníčková.

 

V České republice tak v letošním prvním pololetí přibylo 12 338 podnikatelů, o 3 309 (37 %) více než v prvním pololetí roku 2019. Díky nižšímu počtu ukončených živností se také meziročně zvýšil počet nových podnikatelů připadajících na ty, kteří svoje oprávnění zrušili. Zatímco loni připadlo v prvním pololetí 14 nových podnikatelů na každých 10 se zrušenou živností, letos šlo o 17 nových na 10 zaniklých.

 

Dopady krize na podnikatele uvidíme až na konci roku

Přestože statistiky za první pololetí jsou z pohledu počtu nových podnikatelů a počtu ukončených živností příznivé, celkový obrázek o dopadech jarních opatření na počet podnikatelů v České republice dostaneme pravděpodobně až na konci tohoto roku. 

„Současné statistiky jsou ovlivněny státní pomocí podnikatelům a neodpovídají tak zcela ekonomické realitě. Ta se začne projevovat až po skončení vládních opatření na podporu ekonomiky,“ upozorňuje Věra Kameníčková.

 

Jak účinně eliminovat dopady krize a „přežít“ i rok 2021?  

Nezaplacené faktury jsou riziko podnikání, „noční můra“, která obzvlášť u začínajících podnikatelů může skončit krachem dříve, než se vůbec stihnou rozkoukat. Řešením může být služba PojištěnáFaktura.cz. Tento projekt vznikl v dílně úspěšné makléřské společnosti INSIA, která v pojišťovací oblasti působí dlouhá léta a s obdobnými projekty má již zkušenosti. Pro živnostníky a menší firmy doposud žádné podobné pojistky neexistovaly.

Uvedeme-li čísla: 80 % podnikatelů se někdy setkalo s pozdním proplácením faktur, 20 % podnikatelů se setkává s tím, že faktura není vůbec uhrazena. Princip pojištěné faktury spočívá v tom, že si dotyčný podnikatel může pojistit vydané faktury pro konkrétního zákazníka, či soubor faktur, a kupuje si službu, která se týká nejen pojistky dané faktury, ale také další služby navazující.

 

Zajímá Vás cena pojištění Vaší konkrétní faktury?

Kalkulace pojištění je zdarma a zabere Vám pár vteřin, stačí nám zadat odběratele a výši faktury:

Zdroj: CRIF, celý článek ZDE