Německý řetězec restaurací Vapiano v pátek uvedl, že vstupuje do insolvence a žádá o pomoc vládu. Bude to znamenat další krach, který zapříčinil COVID-19?

Řetězce franšízových restaurací se nachází na 5 kontinentech a na trhu působí od roku 2002. Pětapadesát německých restaurací Vapiano bylo včera uzavřeno. Celkem je nyní uzavřeno více než 230 prodejen řetězce, uvedl v regulačním prohlášení řetězec restaurací.

„Vzhledem k drastickému poklesu čistých tržeb a výnosů se od dnešního dne objevil insolvenční důvod v podobě platební neschopnosti společnosti Vapiano SE,“ uvedla společnost.

Podle německého insolvenčního práva má vedení tři týdny na to, aby vyhodnotilo, zda lze stále zastavit úplné insolvenční řízení. „Firma Vapiano požádá o podporu v rámci programů finanční pomoci vyhlášených různými vládami v Evropě,“ uvedl.

Firma Vapiano uvedla, že bude usilovat o platební neschopnost. Finanční podporu skutečně potřebuje, protože nevytváří téměř žádný obrat, zatímco platy, nájemné a provozní náklady nadále narůstají. Očekává pokles prodeje o více než 20 % spolu s poklesem provozního a čistého zisku v prvním a druhém čtvrtletí roku 2020.

Případ firmy Vapiano nám ukazuje nelichotivé scénáře, které můžou potkávat čím dál víc podniků. Dopad korovaviru bude pro mnohé firmy zdrcující. Pokud se poslední rok mluvilo o tom, kdy ekonomická krize přijde, tak je na čase si uvědomit, že je již tady. A je na každém podnikateli, aby se rozhodl, jak zmírní své ztráty. V tento okamžik se nedá spolehnout ani na vládní pomoc. Českomoravská záruční a rozvojová banka zastavila program zvýhodněných půjček COVID, ve kterém bylo pět miliard korun.

Přehled dění vlivem COVID-19:

  • Preventivní opatření kvůli koronaviru dolehla už na více než čtyři pětiny firem, odhadla Hospodářská komora.
  • Výdaje na náhrady mezd pracovníků v nařízené karanténě proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů a dalších provozů, které se musely uzavřít.
  • Německá ekonomika kvůli pandemii vykáže propad o čtyři až pět procent, odhadla Deutsche Bank. Podle institutu Ifo to může být až šest procent.
  • ČNB kvůli koronaviru v pondělí snížila úrokové sazby o půl procentního bodu.
  • Česká koruna poprvé od ukončení intervencí v dubnu 2017 oslabila na 27,00 Kč/EUR.

 

Podnikatelé a firmy v ČR mají nástroje, jak eliminovat dopady škod působené koronavirem.

Rozhodující je rychlost a v době karantény i omezení fyzického styku, proto vybíráme služby, které jsou plně on-line. Možnost, jak ochránit budoucí peníze je pojistit si jednotlivé faktury proti neschopnosti nebo nevůli odběratele uhradit. S pojištěním je spojena i služba, která za vás komunikuje s dlužným odběratelem a snaží se najít cestu k umoření celého dluhu. V případě neúspěchu ČSOB Pojištovna v rámci pojištění vyplatí 85 % z hodnoty pojištěné faktury. Faktury si lze pojistit na webu https://pojistenafaktura.cz/.

Pokud vás trápí více to, že aktuálně nemáte dostatečnou finanční rezervu, tak si můžete stabilizovat cash flow profinancování faktur přes aplikaci Cashbot. Žádosti o úvěr se vyřizují on-line, bez nutnosti návštěvy pobočky či jiného obchodního místa, vyhnete se tak osobnímu kontaktu. Více na: https://cashbot.cz/

 

Zdoj: Thomson Reuters, HOSPODÁŘSKÉ NOVINY
Původní článek: ZDE