S ukončením nouzového stavu se pomalu rozvolňují opatření proti šíření COVID-19 a po 66 dnech si můžeme alespoň trochu oddechnout. A velmi nás těší, že můžeme po dlouhé době přinést pozitivní zprávy.

 Pozitivním a velmi překvapivým faktem je, že se v té největší krizi v dubnu letošního roku rozhodlo podnikat přes 3 500 fyzických osob.

 

Počet živnostníků s přerušenou živností byl nejnižší od začátku roku a o polovinu nižší než v březnu. V dubnu začalo v České republice i přes ztížené podmínky podnikat 3 564 fyzických osob, tedy jen o 246 méně než v březnu. Své podnikání zároveň ukončilo 878 živnostníků, což je nejmenší počet od začátku roku 2010. Dalších 5 198 lidí své podnikání přerušilo. Počet živnostníků s přerušenou živností se oproti březnu snížil o 5 417 a byl nejnižší od začátku roku. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Na dubnových statistikách je překvapivý hlavně poměrně vysoký počet lidí, kteří se za těchto okolností rozhodli začít podnikat. Jejich počet je pouze o třetinu nižší než v únoru. I když jde o významný propad, v kontextu ukončených nebo přerušených živností je poměrně nízký,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Počet přerušených živností se oproti březnu propadl o polovinu, oproti únoru potom o 43 %.

Nejvíce se však propadl počet lidí s ukončenou živností. Meziměsíčně klesl o 1 607, což je propad o dvě třetiny. Oproti únoru se potom jejich počet snížil dokonce o 75 %.

 „Na nízký počet živnostníků s přerušenou nebo ukončenou živností měla vliv především deklarovaná vládní pomoc živnostníkům, která je v zásadě plošná a jejíž administrace je oproti pomoci firemnímu sektoru mnohem jednodušší. Lidé spíše vyčkávali a rozhodnutí, zda pokračovat v podnikání či nikoli, odložili na pozdější dobu,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Vliv nouzového stavu na ochotu lidí podnikat lze vidět také v souhrnných statistikách za první čtyři měsíce roku. Počet lidí, kteří s podnikáním od začátku roku začali, se oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku snížil o 16 %. Zatímco letos začalo v tomto období podnikat 19 577 lidí, loni šlo o 23 348 fyzických osob. Počet ukončených živností meziročně klesl dokonce o třetinu, ze 17 378 na 11 434. Počet přerušených živností se ale naopak zvýšil, a to o 9 %, z 41 970 na 45 749.

„Nárůst počtu lidí s přerušenou živností může naznačovat, že vyhlášení nouzového stavu bylo pro některé živnostníky skutečně tak výrazným zásahem do podnikání, že se rozhodli svoji živnost pro jistotu přerušit. Dělo se tak především v druhé polovině března, kdy ještě nebylo jisté, jestli živnostníci získají od státu nějakou podporu a jakou bude mít případně podobu,“ říká Věra Kameníčková.

V prvních čtyřech měsících letošního roku se nově zaregistrovaní podnikatelé podíleli na celkovém počtu FOP v České republice necelými dvěma procenty, 4,4 % živnostníků přerušilo svoji činnost, 1,1 % zaniklo.

 

Začínající podnikatelé jsou velmi zranitelnou skupinou, která mnohdy nemůže čerpat ze zkušeností dlouholetých obchodních vztahů. Každá zakázka, která není hrazena dopředu, může být rizikovou, proto je na místě jistá dávka obezřetnosti. Účinnou prevencí je i pojištění faktur, které zajistí v případě odmítnutí zaplacení, alespoň 85 % z dlužné částky faktury.

 

Jak funguje pojištění faktur?

1.     Eliminujte nedobytné faktury
a, Ověřte nové odběratele
b, Prověřte stávající klienty
c, Pojistěte vystavené faktury (proti neschopnosti nebo nevůli zaplatit)

2.     Nastavte proces vymáhání
a, interně
b, externě
c, ZDARMA v rámci pojištění faktur – DOPORUČUJEME!!!

Pojištění faktur, včetně upomínkového servisu a ratingu Vašich odběratelů řeší PojištěnáFaktura.cz

 

Zdroj: CRIBIS