Patříte do skupiny podnikatelů, které otravují pozdě uhrazené faktury? Jak postupujete při vymáhání svých dlužných faktur? Řešíte je vůbec?

Mezi nejčastější „výmluvy“, které nastávají zpravidla po splatnosti faktur patří:

  • Paní účetní má zrovna dovolenou
  • Opravdu jste to posílali?
  • Jé, teď se to našlo ve spamu
  • My to zaplatili zrovna teď před chvilkou
  • Dovolali jste se někam úplně jinak a tady o tom nic nevíme

Proces vymáhání neuhrazené faktury má jasná pravidla

Dostat z dlužníka peníze za neuhrazenou fakturu nebývá vůbec jednoduché. Ze všeho nejdříve byste se měli ujistit, že Váš klient fakturu opravdu obdržel. Pokud se přesvědčíte, že faktura dorazila a klient i přesto nechce zaplatit, můžete se přesunout k dalšímu kroku. A tím je upomínka!

Začínejte vždy upomínkou

Připravili jsme pro Vás jednoduchý vzor, který můžete využít k vymáhání pohledávek. Slouží zároveň jako předžalobní výzva. Posílejte ji zásadně poštou a nejlépe doporučeně na poslední známou adresu dlužníka, napsat e-mail v tomto případě nestačí. V případném soudním řízení se na podrobnosti zaslání předžalobní výzvy přihlíží, protože podle Občanského soudního řádu je přiznána náhrada nákladů žalobci v případě úspěchu jen tehdy, pokud ve lhůtě nejméně 7 dnů před podáním žaloby zaslal dlužníkovi právě výzvu k plnění.

 

STÁHNOUT VZOR UPOMÍNKY NEZAPLACENÉ FAKTURY

 

Finálním krokem je již jen podání žaloby. Tento postup se nevyplácí a částka vymožena právní cestou může být dokonce nižší, než náklady spojené se soudním řízením.

Nechte vymáhání na nás!

Na vymáhání neuhrazených faktur už nemusíte být sami. Je možné si jednotlivé faktury pojistit, a to až do výše 500 000 Kč! Celý proces urgování Vašich odběratelů zajistí společnost INSIA ve spolupráci ČSOB Pojišťovnou.  Tato služba je poskytování v rámci pojištění faktur zcela zdarma!

Zajímá Vás cena pojištění Vaší konkrétní faktury?
Není problém, dejte nám pár vteřin a vše Vám zdarma spočítáme.

 

 

Více o postupech vymáhání pohledávek se dozvíte ZDE